Okres Wielkanocny

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest najważniejszym świętem Kościoła. obchodem ruchomym Wyznacza się ją na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Stanowi ona I Niedzielę Wielkanocną.
Od niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego przez kolejnych 8 dni trwa oktawa uroczystości Zmartwychwstania. Jej ostatnim dniem jest II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego. Dni oktawy mają rangę uroczystości Pańskich.

W okresie Wielkanocnym kolor szat jest biały.

Okres Wielkanocny to 50 dni radości. Trwa on od niedzieli Zmartwychwstania do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Zewnętrznymi oznakami przeżywanego okresu wielkanocnego są: krzyż z czerwoną stułą, paschał i figura Zmartwychwstałego, umieszczone przy ołtarzu. Symbole zmartwychwstania pozostają przy ołtarzu do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
Czterdziestego dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim, zawsze w czwartek, obchodzi się uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Polsce od 2003 r. jest ona przeniesiona na następującą po tym czwartku niedzielę - a więc na VII Niedzielę Wielkanocną. Dni powszednie po tej uroczystości aż do następnej soboty włącznie stanowią czas przygotowania i oczekiwania na Zesłanie Ducha Świętego - Pięćdziesiątnicę. Ta uroczystość kończy Okres Wielkanocny.

W ciągu tych 50 dni radości przypada wiele ważnych świąt i uroczystości:

• II Niedziela Wielkanocna - święto Miłosierdzia Bożego
  • 23 kwietnia - uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski
  • 25 kwietnia - święto św. Marka, Ewangelisty
  • 29 kwietnia - święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy
  • 3 maja - uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej Patronki Polski
  • 6 maja - święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba
  • 8 maja - uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski
  • 14 maja - święto św. Macieja, Apostoła
  • 16 maja - święto św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, patrona Polski
  • 31 maja - święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
  • 50 dni po Wielkanocy - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.